Enerji Bakanlığı tarafından hem sanayi hem bina alanlarında yetkili “Enerji Verimliliği Danışmanlık” şirketlerinden Enervis,  Türkiye sanayisi için örnek teşkil edecek bir projeye daha imza attı. Bursa merkezli tekstil firması Polyteks ile ortak yürütülen “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi” sayesinde Polyteks’in enerji harcamalarında yıllık 360.000 TL tasarruf edildi, 2500 ağaca eşdeğer karbondioksit salınımı engellendi.

Türk ekonomisinin büyümesine paralel olarak enerji tüketimi de her geçen yıl artıyor. Almanya’nın en büyük enerji şirketi EWE AG’den aldığı birikimle Türkiye’de enerji verimliliği alanında projeler geliştiren Enervis, Türkiye’nin toplam elektrik tüketiminin % 40’ını gerçekleştiren sanayi sektörüne bir hizmet daha sunuyor.   Bursa’nın önde gelen tekstil firmalarından Polyteks ile ortak gerçekleştirilen “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi” ile ilk verilere göre, proje maliyeti 19 ayda amorti edilecek ve şirket elektrik faturalarına yılda 360.000TL daha az para ödeyecek.

Projenin temel hedefi, işletme içerisinde 7,5 Bar basınçta kullanılmakta olan basınçlı hava tesisatını, işletmenin daha düşük basınçta hava ihtiyacı olan üretim noktaları için ayırarak işletmedeki bazı kompresörleri daha düşük basınçta çalıştırmak suretiyle enerji verimliliği sağlamaktı. Bu amaçla işletmede kullanılmakta olan 11 adet kompresörün 8’i daha düşük basınçta çalıştırılacak şekilde tesisatta gerekli revizyonlar yapıldı. Aynı zamanda revize edilen basınçlı hava tesisatının tamamı spesifik enerji tüketimlerinin, sistemde meydana gelebilecek arızi durumların, sistemde tanımlanmış olan alarm durumlarının, sağlanan enerji tasarrufunun sürekli olarak izlenerek, yönetici ekranına anlık bilgi akışını sağlayacak şekilde izleme ve otomasyon sistemi kontrol altına alınması sağlandı.

Projede kullanılan SCADA (Uzaktan Kontrol ve Gözlemleme Sistemi) sistemi sayesinde ise çalışmanın tüm süreçlerindeki kazanımların takibi ve kaydı yapılabilmektedir. Aynı işi daha az maliyet ve elektrik tüketimiyle yaparak enerji tasarrufu sağlayan “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi”, hem kullanılan sistem ve ekipman kalitesi hem de uygulanan Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) iş modeli açısından Türk sanayisi için örnek teşkil ediyor.

2.531 ağaç dikimine eşdeğer karbon emisyonu azaltıldı

“Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi”, enerji verimliliğinin yanı sıra çevre duyarlılığıyla da dikkat çekiyor. Proje kapsamında hayata geçirilen sistemle 2531 dikili ağaca eşdeğer, yıllık 843.6 ton karbondioksit salınımı engellenmiş oluyor. 3 aylık çalışması sonucu gerçekleştirilen proje, enerji harcamalarından da yıllık 360.000 TL tasarruf edilmesini sağladı.