EWE TURKEY HOLDİNG grup şirketi olan ve enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren ENERVİS, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yürüttüğü pilot uygulamada yüzde 40 oranında enerji verimliliği sağladı. Çalışmalarını ve verimliliğin püf noktalarını, 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda anlatan ENERVİS Birim Yöneticisi Sedat Vatandaş, sektör temsilcileri tarafından ilgiyle dinlendi.

Wow Convention Centre’da düzenlenen 5’inci Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı etkinlikleri arasında en büyük ilgi gören sunumlardan birisi de, ENERVİS’in Sanayide Enerji Verimliliği bildirisi oldu. 08-11 Ocak tarihleri arasında düzenlenen etkinlik kapsamında sanayicilerle bir araya gelen ENERVİS yetkilileri, sanayide aydınlatma sistemlerini verimli kullanmaya yönelik önemli bilgiler aktardı.

ENERVİS Birim Yöneticisi Sedat Vatandaş, yaptığı sunumda, ENERVİS’in uyguladığı bazı projelerden de örnekler sundu. Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki tekstil ve otomotiv firmalarına enerji danışmanlığı yaptıklarını anlatan Vatandaş, “Grup şirketimiz olan EWE AG’den gelen uzmanlar ile birlikte geliştirdiğimiz enerji etüt çalışmaları sayesinde yüzde 40’a varan verimlilik iyileştirme potansiyelleri tespit ettik” diye konuştu.

“En sık yapılan hata, ısıtma, soğutma ve aydınlatma sisteminin plansız yapılması”

Firmanın aydınlatma sistemini, ölçüm ve analizler ışığında değerlendirerek sonuçlar elde ettiklerini anlatan Vatandaş, sanayi tesislerinde yapılan hataları şu şekilde sıraladı; “Sanayi tesislerinde sıklıkla rastlanan; artan üretim kapasitesine paralel olarak büyüyen tesisin, ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi altyapı ihtiyaçlarının plansız şekilde revize edilmesi oluyor. Aydınlatma sistemlerinin enerji verimsiz ürünler kullanılarak tasarlanması üretim kalitesini düşürdüğü gibi iş sağlığı ve güvenliğini de tehlikeye atıyor. Yetersiz aydınlatma sonucu ışık şiddetinin az olması nedeniyle üretimde kalite kayıplarına ve ne yazık ki iş kazalarına sebep olabiliyor.”

Aydınlatmanın enerji verimliliği kapsamında değerlendirilmesi gereken konulardan sadece biri olduğu dile getiren Vatandaş, Türkiye’de sanayi kuruluşlarının enerji verimliliğine önemli ölçüde iyileştiremeye açık alanları olduğunun altını çizdi.