ENERVİS, Enerji Verimliliği Fuarı’na Katıldı

35. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 14-16 Ocak tarihleri arasında İstanbul WOW Convention Center’da gerçekleşti. 

Enervis’in Gümüş Sponsor olarak destek olduğu forum’da Enervis İş Geliştirme Birim Yöneticisi Yunus Emre İnciroğlu 15 Ocakta Enerji Tedarik Sözleşmelerinin Türkiye’de Uygulanabilirliği konulu sunumu oldukça ilgi çekti. Dünyanın gelişmiş bir çok ülkesinde kullanılan bu iş modelinin temel yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler veren İnciroğlu, Almanya’da EWE AG’nin enerji tedarik sözleşmesi modeli ile yapmış olduğu 1400’den fazla uygulama tecrübesine dikkat çekerek ilerleyen dönemde Türkiye’de de uygulanabilir bir iş modeli geliştirmek için çaba sarfettiklerini kaydetti. Modelin ülkemizde sağlıklı uygulanabilmesi hukuki, finansal ve teknik altyapının oluşturulması gerektiğini belirten İnciroğlu, konuya ilişkin çözüm önerilerini ortaya koyarak sunumunu tamamladı. 

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu ise 16 Ocakta Enerji Verimliliği Danışmanlığı firmalarının katılımcı olduğu oturumunda enerji performans sözleşmelerinin genel yapısı ve Enervis’in bu konuda sahip olduğu tecrübe ve uygulama örneklerini içeren sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. 
Enervis’in geliştirmiş olduğu EnerVAY Enerji Verimlilik Artırıcı Yatırım modeli hakkında bilgiler veren Kipoğlu modelin oluşturulmasında EWE AG’nin verdiği desteğe dikkat çekerek EWE AG ve Enervis’in işbirliği yaptığı diğer enerji verimliliği projelerinin ülkemizde enerji verimliliği sektörüne önemli katkılar sağladığını ifade etti.