Enervis 2016 Tasarruf Rakamları ve Faaliyetlerini Açıkladı

Türkiye’de enerji verimliliği sektörünün lider kuruluşlarından Enervis, 2016 yılı tasarruf faaliyetlerini açıkladı. Enerji verimliliği çalışmaları ile her yıl milyonlarca TL tasarruf sağlayan Enervis; 2016 yılında gıda, seramik, tekstil, kimya, otomotiv, demir çelik, inşaat gibi sektörlerde enerji verimliliği projelerine imza attı. Enervis’in 2016 yılında tüm etüt projelerinden sunduğu enerji tasarruf potansiyeli ise 23.914 TEP (Ton Eşdeğer Petrol, 1 birim 11600 kWh’a eşdeğer). Bu veri, 7 sektörde toplamda 33 milyon TL tasarruf potansiyeli anlamına geliyor. 

 
En yüksek tasarruf gıda sektöründe 
 
Enervis’in açıkladığı verilere göre, 2016 yılında en çok enerji tasarruf potansiyeli gıda sektörüne sunuldu. Gıda sektörünün öncü şirketlerinde çalışmalar gerçekleştiren Enervis, toplamda 37,802 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) enerji tüketiminde 15,285 TEP enerji tasarruf potansiyeli tespit etti. Bu sayı, yılda yaklaşık 20 milyon TL enerji masrafından tasarruf anlamına geliyor.  Enervis’in gıda sektöründen sonra en çok tasarruf potansiyeli tespit ettiği sektör ise inşaat oldu. Gıda sektöründe olduğu gibi inşaat sektöründe de çalışmalar gerçekleştiren Enervis, toplam 2,340 TEP enerji tüketiminden 748 TEP enerji tasarruf potansiyeli sundu. 
 
En çok verim kaybı ısı kullanan sistemlerde 
 
Yapılan çalışmalara göre, en çok verim kaybı ısı kullanan sistemlerde gerçekleşiyor. Özellikle atık ısıların çok fazla kullanıldığına dikkat çeken Enervis, atık ısının oluşmasını engelleyecek şekilde çalışmalar gerçekleştiriyor. Atık ısının kaçınılmaz olduğu durumlarda ise atık ısıyı işletmeye tekrar kazandıracak çözümler üzerine çalışılıyor ve tasarruf sağlanıyor. 
 
Endüstriyel işletmelerde en fazla karşılaşılan sıkıntılardan biri de basınçlı hava sistemleri olarak görülüyor. Gerek basınçlı hava kaçakları gerekse yüksek basınç kullanımları işletmeleri verimsiz hale getiriyor. Enervisin bu tür projelerde hem kullandığı sistem ve ekipman kalitesi hem de uygulanan Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) iş modeli açısından Türk sanayisi için örnek ürünler sunuyor. 
 
ISO 50001 standardı olan firmalar enerjisini daha verimli kullanıyor
 
ISO 50001’in, enerji verimliliği sağlamak adına bütüncül yaklaşım sunan bir standart olduğunu söyleyen Enervis, bu standarda sahip firmaların enerji verimliliği bilincinin daha yüksek olduğunu, dolayısıyla enerjiyi daha verimli kullandıklarını belirtiyor. Bunun yanında Enerji Yönetim Sistemine sahip işletmeler de, uygulamalarıyla enerji verimliliği kültürünün oluşmasında daha hızlı yol alınmasını sağlıyor. Enervis ISO 50001 standardına sahip olmak isteyen firmalara kurulum danışmanlığı ve tüm verimlilik hesaplarında karbon miktarı azalımı ile ilgili bilgilendirme sağlıyor.
 
Enervis ayrıca, enerjinin nerede, ne kadar ve nasıl kullanıldığını tespit etmek amacıyla farklı endüstriyel tesislerde basınçlı hava, elektrik, buhar, makina alarm ve üretim verilerini takip eden enerji izleme ve ölçme sistemleri kuruyor. Tesisler böylece uzun vadede büyük avantajlar elde ederken, işletmelerin rekabet şansı da artmış oluyor.
Enervis bugüne kadar imza attığı projeler ile enerji danışmanlığının yanı sıra uygulama alanında da güçlü bir oyuncu olduğunu ispatlıyor. 
 
Temiz bir gelecek için teknoloji
 
Güneş enerji sistemleri danışmanlığı ve kurulumu konusunda da hizmet veren Enervis, fırsatların yatırıma dönüştürülmesinde müşterilerine keşif ve projelendirme, geniş ürün portföyü, sistem performans takibi, işletme bakım desteği ile özel finansal çözümlerle anahtar teslim projeler sunuyor. Özellikle sıfırdan verimli tesis kurulumu konusunda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Enervis  yeşil sanayinin de temellerini en baştan atmayı hedefliyor.